Volvo Diesel Engines
All Trucks | Sleepers | volvo Sleepers
2019 VOLVO VNL760 Sleeper $42,900
Check out this dependable 2019 Volvo VNL760, designed for long-haul efficiency, driver comfort, and proven reliability. Powered by the Volvo D13 engine, this truck delivers excellent fuel economy and smooth, consistent performance — making it a str...
| Stock # | #1421 |
|---|---|
| Mileage | 619,910 |
| Cab Style | Double Bunk |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Trans | Volvo I-SHIFT 12 Spd Auto |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2015 VOLVO VNL760 Sleeper $24,900
This Volvo VNL 760 is built for efficiency, comfort, and long-haul performance. This 2015 model is powered by the reliable Volvo D13 engine and paired with Volvo’s smooth and fuel-efficient I-Shift automatic transmission, delivering an easy driving...
| Stock # | #6902 |
|---|---|
| Mileage | 1,034,950 |
| Cab Style | Raised Roof |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Trans | Volvo I-SHIFT Auto |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2020 VOLVO VNR64T-640 Sleeper Call For Price
| Stock # | #1252 |
|---|---|
| Mileage | 538,886 |
| Cab Style | High Roof |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Eng Size | 12.8l |
| Trans | Volvo I SHIFT 12 Spd Automated |
| Wheelbase | 223" |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Leaf Spring |
2020 VOLVO VNR64T-640 Sleeper Call For Price
| Stock # | #1253 |
|---|---|
| Mileage | 536,917 |
| Cab Style | High Roof |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Eng Size | 12.8l |
| Trans | Volvo I SHIFT 12 Spd Automated |
| Wheelbase | 223" |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2022 VOLVO VNL64T760 Sleeper $59,750
2022 Volvo VNL64T760 V13 425hp, Engine Brake, Volvo ATO2612F 12-Speed Automated Transmission, 13200 lb Front Axle, 38000 lb Rears, Meritor MT-40-14X Drive Axles, 2.47:1 Axle Ratio, 51200 lb GVWR, Air Ride Cab, 70 in High Rise Sleeper Cab, Bunk Beds, ...
| Stock # | #2871 |
|---|---|
| Mileage | 459,000 |
| Cab Style | Double Bunk |
| Engine | Volvo VED13 (425hp) |
| Trans | ATO2612F 12 Spd Auto |
| Wheelbase | 216" |
| Suspension | Air Ride |
2020 VOLVO VNL64T760 Sleeper $42,500
2020 Volvo VNL64T760 V13 425hp, Engine Brake, Volvo ATO2612F 12-Speed Automated Transmission, 13200 lb Front Axle, 38000 lb Rears, Meritor MT-40-14X Drive Axles, 2.47:1 Axle Ratio, 51200 lb GVWR, Air Ride Cab, 70 in High Rise Sleeper Cab, Bunk Beds, ...
| Stock # | #2870 |
|---|---|
| Mileage | 561,000 |
| Engine | Volvo V13 (425hp) |
| Trans | Volvo 12 Spd Auto |
| Suspension | Air Ride |
2016 VOLVO VNL670 Sleeper $19,999
| Stock # | #GN925915 |
|---|---|
| Mileage | 744,815 |
| Cab Style | Raised Roof Condo |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Trans | AT2612D 12 Spd AutoShift |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 746,688 miles
| Stock # | #24054 |
|---|---|
| Mileage | 746,688 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 786,215 miles
| Stock # | #24055 |
|---|---|
| Mileage | 786,215 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 824,004 miles
| Stock # | #24075 |
|---|---|
| Mileage | 824,004 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |










